Zdroj ČHMÚ:

Zprávy


  5.8.2022

  Tisková zpráva


  Mapování přenosu aerosolových částic z požáru z Hřenska pomocí distančních optických zařízení i pozemních stanic imisního monitoringu


  V souvislosti s rozsáhlým požárem lesního porostu v oblasti Hřenska dochází k přenosu aerosolových částic a dalších znečišťujících látek nejen do blízkého okolí, ale také na poměrně velké vzdálenosti. Vše závisí na konkrétních meteorologických a rozptylových podmínkách.

  V dokumentu níže najdete případovou studii přenosu znečištění z rozsáhlých požárů v Hřensku 26. 7. 2022.


  Čtěte více (dokument pdf).


  Ke stažení (dokument docx).  26.7.2022

  Tisková zpráva


  Výhled počasí s ohledem na rozsáhlé požáry v Hřensku


  Rizika spojená se zhoršenou kvalitou ovzduší
  v důsledku požárů


  Z hlediska vývoje srážek neočekáváme do pátku takřka žádné srážky v zasažené oblasti. První srážky by oblast měly zasáhnout v noci na sobotu a během soboty, množství zatím nelze příliš specifikovat.


  Čtěte více (dokument pdf).


  Ke stažení (dokument docx).  12.7.2022

  Tisková zpráva


  Finální vyhodnocení terénního průzkumu škod způsobených tornádem
  13. 6. 2022 v Lanžhotě


  V průběhu letošní bouřkové sezóny se vyskytla již tři tornáda, naštěstí všechna jen slabé intenzity. Největší pozornost si získalo tornádo, které 13. června zasáhlo město Lanžhot na Břeclavsku a způsobilo škody jak na střechách domů, tak i na místní zeleni. Z definitivního závěru šetření bylo na základě škod tornádo ohodnoceno stupněm IF1+, tedy na samé horní hranici pro označení jako slabé tornádo.


  Další informace včetně podrobností i mapy zasažené oblasti najdete v podrobnější zprávě.


  Čtěte více (dokument pdf).


  Ke stažení (dokument docx).  4.7.2022


  Potvrzen výskyt slabého tornáda síly IF1 z večera 29. 6. 2022 u obce Sviny


  Terénní průzkum měl za cíl potvrdit hlášený výskyt tornáda u obce Sviny (západně od Veselí nad Lužnicí). Získané informace prokazují, že došlo ke kontaktu víru se zemským povrchem a ke vzniku škod na stromech, podle kterých je možné odhadnout intenzitu jevu na stupeň IF1 (dle nové International Fujita scale připravované Evropskou laboratoří silných bouří ESSL).

  O tom, že škody nezpůsobil přímočarý vítr z húlavy nebo microburstu (propad studeného vzduchu) svědčí i skutečnost, že daným místem prochází velmi úzký a zároveň dlouhý pás polehlého obilí, které je navíc položeno směrem do středu pásu. To svědčí o sbíhavosti proudění nasáváním vzduchu do středu víru.


  Čtěte více (dokument pdf).
  24.6.2022

  Tisková zpráva


  Hodnocení dopadů ničivého tornáda na jihovýchodě Moravy 24. 6. 2021


  Dnes, rok od výskytu ničivého tornáda na jihovýchodě Moravy 24. 6. 2021, vychází mezinárodní hodnotící zpráva, která do detailu shrnuje informace získané průzkumem v terénu a další upřesněné poznatky o samotném tornádu včetně podrobného pohledu na jednotlivé úseky postupu tornáda.


  Tisková zpráva ČHMÚ k nové zprávě (česky) ZDE:

  Čtěte více (dokument pdf).

  Ke stažení (dokument docx).


  Mezinárodní hodnotící zpráva (anglicky) ZDE:
  https://www.essl.org/cms/report-published-on-the-joint-damage-survey-of-the-tornado-in-southeast-czechia-on-24-june-2021/
  .
>> Archiv